MAL202119151E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL202119151E3
MAL202119151E3
Part Number
MAL202119151E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V AXIAL
Data sheet
MAL202119151E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL202119151E3
Comments
    MAL202119151E3 Specifications
    Series021 ASM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance610 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency686 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)645mOhm