MAL202124222E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL202124222E3
MAL202124222E3
Part Number
MAL202124222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL
Data sheet
MAL202124222E3.pdf
Delivery Services
MAL202124222E3
Comments
    MAL202124222E3 Specifications
    Series021 ASM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance95 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency980 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)177mOhm @ 100Hz