MAL202127331E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL202127331E3
MAL202127331E3
Part Number
MAL202127331E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL202127331E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL202127331E3
Comments
    MAL202127331E3 Specifications
    Series021 ASM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance210 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2500 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency430 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)530mOhm @ 100Hz