MAL203830222E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL203830222E3
MAL203830222E3
Part Number
MAL203830222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
MAL203830222E3.pdf
Delivery Services
MAL203830222E3
Comments
    MAL203830222E3 Specifications
    Series038 RSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3500 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.053 A @ 10 kHz