MAL203864682E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL203864682E3
MAL203864682E3
Part Number
MAL203864682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
MAL203864682E3.pdf
Delivery Services
MAL203864682E3
Comments
    MAL203864682E3 Specifications
    Series038 RSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.22 A @ 100 Hz