MAL203868102E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL203868102E3
MAL203868102E3
Part Number
MAL203868102E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
MAL203868102E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL203868102E3
Comments
    MAL203868102E3 Specifications
    Series038 RSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3500 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.106 A @ 10 kHz