MAL204213109E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL204213109E3
MAL204213109E3
Part Number
MAL204213109E3
Description
CAP ALUM 10UF 250V AXIAL
Data sheet
MAL204213109E3.pdf
Delivery Services
MAL204213109E3
Comments
    MAL204213109E3 Specifications
    Series042 ASH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance11 Ohms
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency130 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)15Ohm @ 100Hz