MAL204836222E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL204836222E3
MAL204836222E3
Part Number
MAL204836222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL204836222E3.pdf
Delivery Services
MAL204836222E3
Comments
    MAL204836222E3 Specifications
    Series048 RML
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance56 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.12 A @ 100 Hz