MAL204865472E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL204865472E3
MAL204865472E3
Part Number
MAL204865472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
MAL204865472E3.pdf
Delivery Services
MAL204865472E3
Comments
    MAL204865472E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.5 A @ 100 Hz