MAL211823102E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211823102E3
MAL211823102E3
Part Number
MAL211823102E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V AXIAL
Data sheet
MAL211823102E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL211823102E3
Comments
    MAL211823102E3 Specifications
    Series118 AHT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance800 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency251 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)790mOhm @ 100Hz