MAL211825221E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211825221E3
MAL211825221E3
Part Number
MAL211825221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
MAL211825221E3.pdf
Delivery Services
MAL211825221E3
Comments
    MAL211825221E3 Specifications
    Series118 AHT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance1.5 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency145 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.81Ohm @ 100Hz