MAL211825681E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211825681E3
MAL211825681E3
Part Number
MAL211825681E3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
MAL211825681E3.pdf
Delivery Services
MAL211825681E3
Comments
    MAL211825681E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance450 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency510 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)525mOhm @ 100Hz