MAL211826331E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211826331E3
MAL211826331E3
Part Number
MAL211826331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL
Data sheet
MAL211826331E3.pdf
Delivery Services
MAL211826331E3
Comments
    MAL211826331E3 Specifications
    Series118 AHT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance820 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency274 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)870mOhm @ 100Hz