MAL211827101E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211827101E3
MAL211827101E3
Part Number
MAL211827101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL211827101E3.pdf
Delivery Services
MAL211827101E3
Comments
    MAL211827101E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance1.3 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency147 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.75Ohm @ 100Hz