MAL211934101E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211934101E3
MAL211934101E3
Part Number
MAL211934101E3
Description
CAP ALUM 100UF 10V AXIAL
Data sheet
MAL211934101E3.pdf
Delivery Services
MAL211934101E3
Comments
    MAL211934101E3 Specifications
    Series119 AHT-DIN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance2.2 Ohms
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance100 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.256" Dia x 0.709" L (6.50mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency130 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.5Ohm @ 100Hz