MAL211935221E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL211935221E3
MAL211935221E3
Part Number
MAL211935221E3
Description
CAP ALUM 220UF 16V AXIAL
Data sheet
MAL211935221E3.pdf
Delivery Services
MAL211935221E3
Comments
    MAL211935221E3 Specifications
    Series119 AHT-DIN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance550 mOhms
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance220 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency300 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)940mOhm @ 100Hz