MAL212515182E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212515182E3
MAL212515182E3
Part Number
MAL212515182E3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
MAL212515182E3.pdf
Delivery Services
MAL212515182E3
Comments
    MAL212515182E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance270 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency510 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency663 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)133mOhm @ 100Hz