MAL212517391E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212517391E3
MAL212517391E3
Part Number
MAL212517391E3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL212517391E3.pdf
Delivery Services
MAL212517391E3
Comments
    MAL212517391E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance320 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency400 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency560 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)340mOhm @ 100Hz