MAL212518221E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212518221E3
MAL212518221E3
Part Number
MAL212518221E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V AXIAL
Data sheet
MAL212518221E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL212518221E3
Comments
    MAL212518221E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance440 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency360 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency504 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)482mOhm @ 100Hz