MAL212524152E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212524152E3
MAL212524152E3
Part Number
MAL212524152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V AXIAL
Data sheet
MAL212524152E3.pdf
Delivery Services
MAL212524152E3
Comments
    MAL212524152E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance200 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency410 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency492 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)195mOhm @ 100Hz