MAL212524392E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212524392E3
MAL212524392E3
Part Number
MAL212524392E3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V AXIAL
Data sheet
MAL212524392E3.pdf
Delivery Services
MAL212524392E3
Comments
    MAL212524392E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance190 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency830 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency996 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)88mOhm @ 100Hz