MAL212527821E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212527821E3
MAL212527821E3
Part Number
MAL212527821E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 820UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL212527821E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL212527821E3
Comments
    MAL212527821E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance180 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency650 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency910 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)175mOhm @ 100Hz