MAL212528471E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212528471E3
MAL212528471E3
Part Number
MAL212528471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL
Data sheet
MAL212528471E3.pdf
Delivery Services
MAL212528471E3
Comments
    MAL212528471E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance310 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency590 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency826 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)226mOhm @ 100Hz