MAL212536391E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212536391E3
MAL212536391E3
Part Number
MAL212536391E3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 25V AXIAL
Data sheet
MAL212536391E3.pdf
Delivery Services
MAL212536391E3
Comments
    MAL212536391E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance550 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency260 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)476mOhm @ 100Hz