MAL212537271E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212537271E3
MAL212537271E3
Part Number
MAL212537271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL212537271E3.pdf
Delivery Services
MAL212537271E3
Comments
    MAL212537271E3 Specifications
    Series125 ALS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance410 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency290 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency406 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)474mOhm @ 100Hz