MAL212615222E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212615222E3
MAL212615222E3
Part Number
MAL212615222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
MAL212615222E3.pdf
Delivery Services
MAL212615222E3
Comments
    MAL212615222E3 Specifications
    Series126 ALX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance61 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency860 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.032 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)115mOhm @ 100Hz