MAL212618181E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212618181E3
MAL212618181E3
Part Number
MAL212618181E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V AXIAL
Data sheet
MAL212618181E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL212618181E3
Comments
    MAL212618181E3 Specifications
    Series126 ALX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance249 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance180 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency410 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency533 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)467mOhm @ 100Hz