MAL212627561E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL212627561E3
MAL212627561E3
Part Number
MAL212627561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL212627561E3.pdf
Delivery Services
MAL212627561E3
Comments
    MAL212627561E3 Specifications
    Series126 ALX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance97 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance560 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency975 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)206mOhm @ 100Hz