MAL213216221E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213216221E3
MAL213216221E3
Part Number
MAL213216221E3
Description
CAP ALUM 220UF 25V AXIAL
Data sheet
MAL213216221E3.pdf
Delivery Services
MAL213216221E3
Comments
    MAL213216221E3 Specifications
    Series132 ALL-DIN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance600 mOhms
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency340 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)800mOhm @ 100Hz