MAL213235221E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213235221E3
MAL213235221E3
Part Number
MAL213235221E3
Description
CAP ALUM 220UF 16V AXIAL
Data sheet
MAL213235221E3.pdf
Delivery Services
MAL213235221E3
Comments
    MAL213235221E3 Specifications
    Series132 ALL-DIN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance550 mOhms
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency250 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1Ohm @ 100Hz