MAL213659151E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213659151E3
MAL213659151E3
Part Number
MAL213659151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
MAL213659151E3.pdf
Delivery Services
MAL213659151E3
Comments
    MAL213659151E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance110 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency500 mA @ 100 Hz