MAL213660122E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213660122E3
MAL213660122E3
Part Number
MAL213660122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
MAL213660122E3.pdf
Delivery Services
MAL213660122E3
Comments
    MAL213660122E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.26 A @ 100 Hz