MAL213824471E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213824471E3
MAL213824471E3
Part Number
MAL213824471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V AXIAL
Data sheet
MAL213824471E3.pdf
Delivery Services
MAL213824471E3
Comments
    MAL213824471E3 Specifications
    Series138 AML
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance350 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency300 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)680mOhm @ 100kHz