MAL213825102E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213825102E3
MAL213825102E3
Part Number
MAL213825102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
MAL213825102E3.pdf
Delivery Services
MAL213825102E3
Comments
    MAL213825102E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance260 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency630 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)340mOhm @ 100kHz