MAL213825152E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213825152E3
MAL213825152E3
Part Number
MAL213825152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
MAL213825152E3.pdf
Delivery Services
MAL213825152E3
Comments
    MAL213825152E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance190 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency860 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)230mOhm @ 100kHz