MAL213826471E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213826471E3
MAL213826471E3
Part Number
MAL213826471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Data sheet
MAL213826471E3.pdf
Delivery Services
MAL213826471E3
Comments
    MAL213826471E3 Specifications
    Ratings-
    Impedance170 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency440 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)440mOhm @ 100kHz