MAL213827101E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213827101E3
MAL213827101E3
Part Number
MAL213827101E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL213827101E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL213827101E3
Comments
    MAL213827101E3 Specifications
    Series138 AML
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance400 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency180 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.6Ohm @ 100kHz