MAL213827331E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213827331E3
MAL213827331E3
Part Number
MAL213827331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL
Data sheet
MAL213827331E3.pdf
Delivery Services
MAL213827331E3
Comments
    MAL213827331E3 Specifications
    Series138 AML
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance300 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency490 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)470mOhm @ 100kHz