MAL213833221E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL213833221E3
MAL213833221E3
Part Number
MAL213833221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V AXIAL
Data sheet
MAL213833221E3.pdf
Delivery Services
MAL213833221E3
Comments
    MAL213833221E3 Specifications
    Series138 AML
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance1.4 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.303" Dia x 0.500" L (7.70mm x 12.70mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency160 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency192 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.7Ohm @ 100Hz