MAL214031471E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214031471E3
MAL214031471E3
Part Number
MAL214031471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
MAL214031471E3.pdf
Delivery Services
MAL214031471E3
Comments
    MAL214031471E3 Specifications
    Series140 RTM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance85 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency550 mA @ 100 Hz