MAL214256472E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214256472E3
MAL214256472E3
Part Number
MAL214256472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL214256472E3.pdf
Delivery Services
MAL214256472E3
Comments
    MAL214256472E3 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2500 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.966 A @ 10 kHz