MAL214256682E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214256682E3
MAL214256682E3
Part Number
MAL214256682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL214256682E3.pdf
Delivery Services
MAL214256682E3
Comments
    MAL214256682E3 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Polarization-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2500 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.484 A @ 10 kHz