MAL214264223E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214264223E3
MAL214264223E3
Part Number
MAL214264223E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
MAL214264223E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL214264223E3
Comments
    MAL214264223E3 Specifications
    Series142 RHS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2500 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.1 A @ 100 Hz