MAL214266472E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214266472E3
MAL214266472E3
Part Number
MAL214266472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL214266472E3.pdf
Delivery Services
MAL214266472E3
Comments
    MAL214266472E3 Specifications
    Series142 RHS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2500 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.71 A @ 100 Hz