MAL214630182E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214630182E3
MAL214630182E3
Part Number
MAL214630182E3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
MAL214630182E3.pdf
Delivery Services
MAL214630182E3
Comments
    MAL214630182E3 Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance24 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency2.5 A @ 100 kHz