MAL214636182E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214636182E3
MAL214636182E3
Part Number
MAL214636182E3
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL214636182E3.pdf
Delivery Services
MAL214636182E3
Comments
    MAL214636182E3 Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance34 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.9 A @ 100 kHz