MAL214658331E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214658331E3
MAL214658331E3
Part Number
MAL214658331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
MAL214658331E3.pdf
Delivery Services
MAL214658331E3
Comments
    MAL214658331E3 Specifications
    Series146 RTI
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance76 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.3 A @ 100 kHz