MAL214665222E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214665222E3
MAL214665222E3
Part Number
MAL214665222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
MAL214665222E3.pdf
Delivery Services
MAL214665222E3
Comments
    MAL214665222E3 Specifications
    Series146 RTI
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance33 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.4 A @ 100 Hz