MAL214833153E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL214833153E3
MAL214833153E3
Part Number
MAL214833153E3
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
MAL214833153E3.pdf
Delivery Services
MAL214833153E3
Comments
    MAL214833153E3 Specifications
    Series148 RUS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance33 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.05 A @ 100 Hz