MAL215031102E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215031102E3
MAL215031102E3
Part Number
MAL215031102E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
MAL215031102E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL215031102E3
Comments
    MAL215031102E3 Specifications
    Series150 RMI
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance34 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.368 A @ 100 Hz